معرفی برخی اصول و نکات دکوراسیون داخلی برای طراحی اصولی منزلتان! (قسمت اول)

تاریخ انتشار : ۱۱ بهمن ۱۴۰۰ تعداد بازدید : 148

 

از چه اصول و نکات مهمی در دکوراسیون داخلی منزلمان استفاده کنیم؟

 

 

1. قبل از دانستن هر نکته ای، با عناصر اصلی دکوارسیون داخلی آشنا شوید!

فضا، خط، شکل، نور، رنگ، بافت و الگو، عناصر اصلی تشکیل دهنده طراحی داخلی هستند که هر کدام از آن ها بر جلوه بخشی که قصد دکوراسیون آن را دارید، تاثیر به سزایی می گذارند. بنابراین در ادامه به صورت کوتاه این عناصر را به شما عزیزان معرفی می کنم تا بیشتر با آن ها آشنا شوید:

– فضا:

 این عنصر همان بخشی است که اسباب و اثاثیه را در آن چیدمان می کنید. توجه داشته باشید، به بخشی که هیچ وسیله ای در آن قرار ندارد، فضای منفی و به بخشی که در آن وسیله چیده شده است، فضای مثبت می گویند.

– خط: 

خط شکل را به وجود می آورد و در طراحی داخلی به سه دسته افقی، عمودی و مورب تقسیم می شود.

– شکل: 

همان طور که در بالا اشاره کردم، شکل از ترکیب چند خط مختلف به وجود می آید و به دو نوع هندسی و ارگانیک دسته بندی می شود.

– نور:

 این عنصر چه طبیعی و چه غیر طبیعی باشد، برای بهتر و زیباتر دیده شدن هر عنصر دیگری در دکوراسیون، لازم و ضروری است که باید حتما از آن به درستی استفاده کنید.

– رنگ: 

رنگ ها یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر زیبایی هر فضایی می باشند.

– بافت: 

باید بدانید به این که یک سطح به چه صورتی دیده و لمس می شود، بافت می گویند. در واقع این عنصر به فضای داخلی جذابیت و عمق می دهد و به دو دسته بافت بصری و واقعی تقسیم می شود. 

-الگو: 

الگو یکی از عناصر دیگری است که در کنار رنگ ها، جلوه زیبایی به دکوراسیون خانتان می بخشند.

2. استفاده از نقطه کانونی را در طراحی داخلی منزلتان، فراموش نکنید! 

از نظر طراحان داخلی تمامی وسایل و اجزایی که در دکوراسیون یک بخش به کار می برید، نباید اهمیت برابری داشته باشند تا محیطِ یکسان و خسته کننده ای ایجاد نشود. بنابراین یک بخش را به عنوان نقطه کانونی باید انتخاب کنید و باقی وسایل را به گونه ای دور آن بچینید تا توجه هر شخصی را ابتدا به خود جلب کند.

نکته 1:

 به طور طبیعی شومینه و یا پنجره ای با چشم انداز زیبا، گزینه مناسبی برای نقطه کانونی در فضای داخلی هستند. اما اگر فضای مد نظر شما این دو عنصر را ندارد، بهتر است تلویزیون را در نشیمن و تخت را در اتاق خواب به عنوان نقطه کانونی انتخاب کنید.

نکته 2: 

همان طور که در تصاویر زیر می بینید، وسایل و اثاثیه دیگر را باید به گونه ای چیدمان کنید تا نقطه کانونی در محور مرکزی آن ها قرار بگیرد.

نکته 3:

برای جلوه دادن و تاکید بیشتر به نقطه کانونی، از رنگ ها، بافت ها و الگوهای زیبا و جذاب در اطراف آن استفاده کنید تا به خوبی توجه را به خود جلب کند. برای مثال می توانید مانند اتاق نشیمن مدرن زیر، رنگ یا بافت متفاوت و خاصی را برای دیزاین دیوار پشت تلویزیون به کار ببرید.

 

3. تعادل را در انتخاب و چیدمان وسایل فضای داخلی منزلتان، رعایت کنید! 

تعادل یکی از بایدهای طراحی داخلی است که درک اطلاعات محیط را برایمان آسان و بدون دردسر می کند تا در آن حس آرامش داشته باشیم. بنابراین در قدم بعدی، تعادل را باید درچیدمان منزل و اثاثیه و انتخاب رنگ، بافت و شکل با یکی از سه روشی که در ادامه معرفی کرده ام، رعایت کنید: 

– ایجاد تعادل متقارن:

ایجاد تعادل متقارن در فضا بسیار آسان است که اغلب آن را در محیط های رسمی وکلاسیک مشاهده می کنیم. برای این کار باید نقطه کانونی را به عنوان محور تقارن در نظر بگیرید و مانند اتاق پذیرایی زیر، وسایل را در اندازه، شکل، بافت و رنگ کاملا یکسان، در دو طرف آن محور قرار دهید.

 

 

توجه داشته باشید که تعادل متقارن برای افرادی که عاشق نظم و انضباط هستند، بسیار مناسب است. اما اگر جزو این دسته افراد نیستید، این نوع تعادل به مرور زمان برایتان خسته کننده خواهد شد و جذابیتش را از دست می دهد. 

– ایجاد تعادل نامتقارن:

باید بدانید که نسبت به حالت قبل، تعادل نامتقارن از جذابیت و پیچیدگی بیشتری برخوردار است. در واقع در این نوع تعادل به جای استفاده عناصر کاملا مشابه، باید وزن بصری برابری در دو طرف محور تقارن ایجاد کنید. برای درک بهتر مفهوم وزن بصری به مثال های زیر توجه کنید:

– برای ایجاد تعادل نامتقارن و وزن بصری برابر در سالن پذیرایی زیر، از دو مبل کوچک در یک سمت و از یک مبل بزرگ در سمت دیگر استفاده شده است.

 

پس با توجه به توضیحات بالا نقطه کانونی را به عنوان محور تقارن در نظر بگیرید و در دو طرف آن وسایل را به نحوی انتخاب کنید که وزن بصری آن ها با یکدیگر برابر شوند.

نکته 1: طراحان داخلی پیشنهاد می کنند که یک یا دو عنصر را با رعایت تعادل متقارن و باقی عناصر را به روش تعادل نامتقارن در طراحی داخلی منزلتان به کار ببرید.

نکته 2: به یاد داشته باشید که تعادل را در فضاهای مثبت و منفی نیز باید رعایت کنید. در این حالت اگر در سمتی وسایل زیادی چیده شده است، برای رعایت تعادل در سمت دیگر، باید بخشی از فضا را خالی بگذارید. 

 تعادل شعاعی:

در این نوع تعادل، نقطه کانونی را در مرکز باید قرار دهید و باقی وسایل و اثاثیه به دور آن بچینید. همان طور که در تصاویر زیر می بینید، تعادل شعاعی را اغلب در اتاق های ناهار خوری و برخی از نشیمن ها می توان استفاده کرد که فضای صمیمی بیشتری نسبت به روش های بالا ایجاد می کند

 

 

 


با دوستان خود به اشتراک بگذارید: